14 sierpnia 2013

DIY: studded clutch

Moją kopertówkę ozdobioną dżetami pokazywałam wam pierwszy raz w kwietniu we wpisie z Fashion Week Poland i już wtedy dostałam od was wiadomości z pytaniami, jak ją zrobiłam. Po paru miesiącach i kilku poprawkach publikuję wreszcie przepis na małe DIY, czyli jak ozdobić skórzaną torebkę dżetami.

Potrzebne materiały
1. Torebka bądź inny przedmiot, który chcemy ozdobić - moja torebkę zakupiłam wiosną w H&M.
2. Dżety lub ćwieki - ja wybrałam tzw. termodżety o średnicy 3mm. Termodżety polecam nie tyle z tego względu, że przyklejają się po przyprasowaniu (bo od skóry/ekoskóry niestety potem odpadają), a z tego, że mają płaską powierzchnię i łatwo jest je przykleić.
3. Klej - próbowałam zarówno specjalnego kleju do skóry jak i znanej wszystkim Kropelki i muszę stwierdzić, że ta druga spisuje się o wiele lepiej :)
4. Zakreślacz/pisak/kreda - czyli coś, czym będziemy mogli zaznaczyć delikatnie miejsce, w którym będziemy przyklejać nasze dżety.
5. Linijka - im dłuższa, tym lepsza. Pozwoli nam na dokładne wymierzenie odstępów pomiędzy dżetami i wyznaczenie prostych linii.

Krok I - rozrysowujemy siatkę
Po pierwsze musimy ustalić, w jaki wzór mają układać się nasze dżety i w jakich odległościach od siebie będą się znajdować. Wcześniejsze rozrysowanie punktów, w których będą przyklejone oszczędzi nam pracy w trakcie klejenia i pozwoli uniknąć zrobienia krzywego wzoru :) W tym celu przykładamy w odpowiednim miejscu linijkę i w żądanych odległościach (u mnie był to 1cm) delikatnie zaznaczamy zakreślaczem małe punkciki. 
Jeśli zamierzacie ozdobić całą większą powierzchnię w podobny sposób do mojego, to najlepiej jest zacząć od wyznaczenia punktów na wszystkich czterech krawędziach - tym sposobem, robiąc następne linie, w każdym kierunku będziecie mieć wyznaczone już dwa punkty, przez które owe linie mają przechodzić. Pozwala to uniknąć zrobienia siatki krzywo ;)
Zrobienie siatki pozwala nam też w łatwy sposób oszacować, ile dżetów musimy zakupić.

Krok II - przyklejamy dżety
Kiedy na całej powierzchni mamy już rozrysowaną siatkę i dokładnie wiemy, w którym miejscu mają się znaleźć dżety - czas je przykleić. W tym celu nakładamy od spodu na dżet odrobinę kleju - nałożenie go zbyt dużo spowoduje rozlanie się dookoła i wybrzuszenie skóry w tym miejscu. Przyklejać najwygodniej jest rękami (pęseta szybko pokrywa się klejem i staje się przez to mało dokładna, a lateksowe rękawiczki zmniejszają precyzję) i od razu ścierać palcami ewentualne nadmiary. W trakcie klejenia nie sposób się nie pobrudzić, ale kiedy klej wyschnie jest dość łatwy do usunięcia z dłoni.
I tyle! Kiedy wykleimy całą powierzchnię, torebka jest już ozdobiona i gotowa. Choć przepis jest łatwy i krótki, to wykonanie potrafi tak naprawdę zająć mnóstwo czasu i nieco zmęczyć... ale moim zdaniem efekt był tego wart :) Jeśli mój wpis zainspirował was do zrobienia czegoś samodzielnie - będę wdzięczna, jeśli zechcecie podzielić się ze mną efektami waszej pracy pisząc przykładowo na mojego maila :)

9 komentarzy:

 1. WOW ! Torebka wyszła pięknie ! podziwiam za cierpliwość i za idealnie równomiernie przyklejone dżety! super efekt!

  OdpowiedzUsuń
 2. Awesome! <3 Perfect bag.
  Xx
  Rhea
  http://fuss.co.in

  OdpowiedzUsuń
 3. Jaka piękna! :o Chciałabym mieć taki talent. Niestety mnie nim nie obdarzono i mam dwie lewe ręce do takich rzeczy... Podziwiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Ślicznie Ci wyszła ta torebka :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam ludzi pomysłowych!

  OdpowiedzUsuń
 6. pięknie wygląda ta torebka. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wyszło bardzo ładnie i estetycznie : )

  OdpowiedzUsuń